WWD.com/fashion-news/fashion-features/paris-show-calendar-738218/
government-trade
government-trade

Paris Show Calendar

The following is the ready-to-wear show schedule. <br><br>Times and locations are subject to change. Attendees are encouraged to confirm information.<br><br><br><br>Wednesday, March 5<br><br>3 p.m.: Vénéra Arapu, Espace Beaurepaire.<br><br>4...

The following is the ready-to-wear show schedule.

Times and locations are subject to change. Attendees are encouraged to confirm information.

Wednesday, March 5

3 p.m.: Vénéra Arapu, Espace Beaurepaire.

4 p.m.: Bruno Pieters, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts.

5 p.m.: Rick Owens, TBD.

6 p.m.: Undercover, Couvent des Cordeliers.

7 p.m.: Yohji Yamamoto, Le Zénith, 211 av Jean Jaurès, 19th.

8 p.m.: Martin Margiela, TBD.

9 p.m.: Haider Ackermann, Elysées Montmartre, 72 Bd Rochechouart, 18th.

Thursday, March 6

9 a.m.: Torrente, TBD.

10 a.m.: Lutz, École Nationale Supérieure des Beaux Arts Salle Foch 13 Quai Malaquais, 6th.

11 a.m.: Junya Watanabe, TBD.

Noon: Guy Laroche, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

1 p.m.: Marithé & Francois Girbaud, Le Carrousel du Louvre —Salle Le Nôtre.

2:30 p.m.: Christian Dior, Espace Ephémère du Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

3:30 p.m.: Moon Young Hee, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Foch 13 Quai Malaquais, 6th.

4:30 p.m.: Comme des Garçons, TBD.

6 p.m.: Costume National, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

6:30 p.m.: Agatha Ruiz De La Prada, Grand Salon de L’Hôtel de Ville — Mairie de Paris.

7 p.m.: Rochas, Théâtre National de Chaillot, 1 Place de Trocadéro, 16th.

8:30 p.m.: Issey Miyake, Union Centrale des Arts Décoratifs, 107 Rue de Rivoli, 1st.

Friday, March 7

9:30 a.m.: Keita Maruyama, Le Carrousel du Louvre — Salle Gabriel.

10:30 a.m.: Lagerfeld Gallery, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

11:30 a.m.: Tom Van Lingen, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

12:30 p.m.: Emanuel Ungaro, Le Carrousel du Louvre — Salle Le Nôtre .

1:30 p.m.: Jean Paul Knott, Atelier Richelieu, 60 Rue de Richelieu, 2nd.

2:30 p.m.: Helmut Lang, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Mélpomène, 13 Quai Malaquais, 6th.

3:30 p.m.: Dirk Schönberger, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Foch, 13 Quai Malaquais, 6th.

3:30 p.m.: Loewe, Musée de la Marine, 17 place du Trodadéro, 16th.

4:30 p.m.: Celine, Espace Ephémère du Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

5:30 p.m.: Dries Van Noten, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, 14 Rue Bonaparte, 6th.

6:30 p.m.: Sonia Rykiel, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

7:30 p.m.: Veronique Branquinho, Salle Wagram, 39 Avenue de Wagram, 17th.

8:30 p.m.: Hussein Chalayan, Théâtre de Paris, 15 Rue Blanche, 9th.

Saturday, March 8

9:45 a.m.: Stella Cadente, Le Carrousel du Louvre — Salle Gabriel.

10 a.m.: Akris, TBD.

10:30 a.m.: Marcel Marongiu, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

11 a.m.: Dirk Van Saene, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts.

11:30 a.m.: Zucca, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Mélpomène 13 Quai Malaquais, 6th.

12:30 p.m.: Jean-Paul Gaultier, Le Carrousel du Louvre — Salle Le Nôtre.

1:30 p.m.: Cacharel, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

2:15 p.m.: Nina Ricci, Union Centrale des Arts Décoratifs, 111 Rue de Rivoli, 1st.

2:30 p.m.: Seredin & Vasiliev, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Foch 13 Quai Malaquais, 6th.

3 p.m.: Leonard, Espace Ephémère du Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

3 p.m.: Wendy & Jim, Atelier Richelieu, 60 Rue Richelieu, 2nd.

3:30 p.m.: Martin Grant, 23, Rue Danielle Casanova, 1st.

4 p.m.: Veronique Leroy, TBD.

4 p.m.: Tim Van Steenbergen, Salle Wagram 39 Avenue de Wagram, 17th.

5:30 p.m.: Viktor & Rolf, Les Docks, 5 avenue du Président Wilson Porte de la Chapelle 18th.

6:30 p.m.: Bernhard Willhelm, Rue Musicale, Grand Hall de la Cité de la Musique, 221 Avenue Jean Jaurès, 19th.

7:30 p.m.: Alexander McQueen, Salle Charlie Parker, Parc de la Villette, 19th.

8:30 p.m.: Ann Demeulemeester, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

Sunday, March 9

10 a.m.: Chloé, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

11 a.m.: Vivienne Westwood, Le Carrousel du Louvre — Salle Le Nôtre.

Noon: Paco Rabanne, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

Noon: Matthias De Vogel, L’Ecrin, 31 Rue de Richelieu, 1st.

1 p.m.: Yoichi Nagasawa, Le Carrousel du Louvre — Salle Gabriel.

1 p.m.: Cosmic Wonder, Galerie Cosmic, 76 Rue de Turenne, 75003.

2 p.m.: Givenchy, Espace Ephémère du Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

3 p.m.: Hermès, 24 Faubourg Saint Honoré, 8th.

3 p.m.: Ann-Sophie Back, Atelier Richelieu, 60 Rue Richelieu, 2nd.

4 p.m.: Lanvin, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, 14 Rue Bonaparte, 6th.

4 p.m.: Ann Huybens, 7 Passage du Dési, 10th.

4:30 p.m.: Anke Loh, Galerie Anne Barrault, 22 Rue Saint-Claude, 3rd.

5 p.m.: Martine Sitbon, Carreau Du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

6:30 p.m.: Atsuro Tayama, Salle Wagram, 39 Avenue de Wagram, 17th.

7:30 p.m.: John Galliano, Théâtre de L’empire, 37 Avenue de Wagram, 17th.

8 p.m.: Tran Hin Phu, Centre de Danse du Marais, 31 Rue du Temple.

8:30 p.m.: Alexandre Herchcovitch, La Cigale, 120 Boulevard Rochechouart, 18th.

Monday, March 10

9:30 a.m.: Stella Mc Cartney, TBD.

11 a.m.: Chanel, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme & Salle Gabriel.

Noon: Jean-Charles de Castelbajac, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

12:30 p.m.: Emmanuel Marty, 4 Rue Montesquieu, 1st.

1 p.m.: Balmain, 44, Rue Francois 1er, 8th.

1 p.m.: Parkshoonmoo, Pershing Hall, 49. Rue Pierre Charron, 8th.

2:30 p.m.: Louis Vuitton, Serres du Parc André Citroën, Rue de la Montagne de la Fage, 15th.

3:30 p.m.: Gaspard Yurkievich, Ecole Nationale Supérieure Des Beaux-Arts, Salle Foch, 13 Quai Malaquais, 6th.

4:30 p.m.: Isabel Marant, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

5:30 p.m.: Valentino, Le Carrousel du Louvre — Salle Le Nôtre.

6:30 p.m.: Marc Le Bihan, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

7:30 p.m.: Yves Saint Laurent Rive Gauche, TBD.

8:30 p.m.: Dirk Bikkembergs, Elysée Montmartre, 72 Bd Rochechouart, 18th.

Tuesday, March 11

9:30 a.m.: Andrew Gn, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

10:30 a.m.: Alexandre Matthieu, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Foch, 13 Quai Malaquais, 6th.

11:30 a.m.: Romeo Gigli, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Mélpomène, 13 Quai Malaquais, 6th.

12:30 p.m.: Sharon Wauchob, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Foch, 13 Quai Malaquais, 6th.

2 p.m.: Louis Féraud, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

3 p.m.: Dice Kayek, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

4 p.m.: Collette Dinnigan, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

5 p.m.: Mispelaere, Le Carrousel du Louvre — Salle Gabriel.

5 p.m.: Jean Luc Amsler, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Foch, 13 Quai Malaquais, 6th.

6 p.m.: Junko Shimada, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

7 p.m.: Yoshiki Hishinuma, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Mélpomène, 13 Quai Malaquais, 6th.

7 p.m.: Portugal Fashion Int, Couvent Des Cordeliers, 15 Rue Ecole de Médcine.

8 p.m.: Isabelle Ballu, Parking Rose Vinci, 43 bis Boulevard Sébastopol, 1st.

Wednesday, March 12

10:30 a.m.: David Vincent, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

11:30 a.m.: Hiromishi Nakano, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

12:30 p.m.: Ohya, Le Carrousel du Louvre — Salle Gabriel.

1:30 p.m.: Miwha Hong, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Mélpomène, 13 Quai Malaquais, 6th.

2:30 p.m.: Marani, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Salle Foch, 13 Quai Malaquais 6th.

3:30 p.m.: Tilmann Grawe, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

4:30 p.m.: Lie Sang Bong, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

5:30 p.m.: Raid, Hôtel de L’industrie, 4 Place Saint-Germain des Prés, 6th.

6:30 p.m.: Yuki Torii, Le Carrousel Du Louvre — Salle Gabriel.

7:30 p.m.: Koji Nihommatsu, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

8:30 p.m.: Fatima Lopes, Le Carrousel du Louvre — Salle Soufflot.

Thursday, March 13

10 a.m.: Katherine Pradeau, Le Carrousel du Louvre — Salle Gabriel.

11 a.m.: Impasse De La Defense, Le Carrousel Du Louvre — Salle Soufflot.

Noon: Ralph Kemp, Le Carrousel du Louvre — Salle Delorme.

1 p.m.: Karim Tassi, Ecole Nationale Supérieure Des Beaux-Arts, Salle Foch, 13 Quai Malaquais, 6th.

2 p.m.: Delphine Murat, TBD.

3 p.m.: Marc Lannoo, Le Carrousel du Louvre — Salle Gabriel.

4 p.m.: Enzu Van, Le Carrousel Du Louvre — Salle Delorme.

6 p.m.: Amok, Centre Culturel Suisse, 38 Rue des Francs Bourgeois, 3rd.

7 p.m.: Solo-Matîne, Centre Culturel Suisse, 38 Rue des Francs Bourgeois, 3rd.

8 p.m.: Walter Rodrigues, Ambassade Du Brésil, 34 Cours Albert 1er, 8th.