WWD.com/fashion-news/fashion-features/paris-show-calendar-749791/
government-trade
government-trade

PARIS SHOW CALENDAR

Following is the ready-to-wear show schedule. Times and locations are subject to change. Attendees are encouraged to confirm information.<br><br><br><br>Wednesday, Oct. 2<br><br>3 p.m.: RISTO BIMBILOSKI, Espace Saint Martin, 199 bis Rue Saint Martin,...

Following is the ready-to-wear show schedule. Times and locations are subject to change. Attendees are encouraged to confirm information.

Wednesday, Oct. 2

3 p.m.: RISTO BIMBILOSKI, Espace Saint Martin, 199 bis Rue Saint Martin, 3rd.

4 p.m.: VENERA ARAPU, Espace Beaurepaire, 28 Rue Beaurepaire, 10th.

5 p.m.: COLETTE DINNIGAN, Galerie Nikki Diana Marquardt, 9 Place de Vosges, 4th.

6 p.m.: UNDERCOVER, Union Centrale des Arts Decoratifs, 111 Rue de Rivoli, 1st.

7 p.m.: Y’S, Ancienne Cinematheque, Palais de Chaillot, 1 Place du Trocadero, 16th.

8 p.m.: MARTIN MARGIELA, Chaillot, Place de Varsovie par Fontaines du Trocadero, 16th.

9 p.m.: CHRISTIAN LACROIX, TBA.

Thursday, Oct. 3

9 a.m.: TORRENTE, Rond-Point des Champs-Elysées, 8th.

10 a.m.: LUTZ, Union Centrale des Arts Décoratifs, 111 Rue de Rivoli, 1st.

11 a.m.: JUNYA WATANABE, Musée Bourdelle, 16 Rue Antoine Bourdelle, 15th.

12 noon: ISABELLE BALLU, Centre Pompidou, Place Georges Pompidou, 4th.

1 p.m.: SHARON WAUCHOB, Ambassade de Grande-Bretagne, 12 Avenue Gabriel, 8th.

2:30 p.m.: CHRISTIAN DIOR, Espace Ephémère Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

3:30 p.m.: MOON YOUNG HEE, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

4:30 p.m.: COMME DES GARÇONS, TBA.

6 p.m.: COSTUME NATIONAL, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

7 p.m.: A.F. VANDEVORST, Elysée Montmartre, 72 Boulevard Rochechouart, 18th.

8:30 p.m.: ISSEY MIYAKE BY NAOKI TAKIZAWA, Musée des Monuments Français, Palais de Chaillot, 1 Place du Trocadéro, 16th.

Friday, Oct. 4

9:30 a.m.: KEITA MARUYAMA, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

10:30 a.m.: LAGERFELD GALLERY, Le Carrousel du Louvre, Salle Delorme.

11:30 a.m.: EMANUEL UNGARO, Le Carrousel du Louvre, Salle Le Nôtre.

12:30 p.m.: TOM VAN LINGEN, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

1:30 p.m.: HELMUT LANG, 17 Rue Commines, 3rd.

2:30 p.m.: JEAN-PAUL KNOTT, Espace des Blancs Manteaux, 48 Rue Vieille du Temple, 4th.

4 p.m.: LOEWE, 56 Avenue Foch, 16th.

5 p.m.: CÉLINE, Espace Ephémère Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

6 p.m.: DRIES VAN NOTEN, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, 14 Rue Bonaparte, 6th.

7 p.m.: MARC LE BIHAN, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

8 p.m.: HUSSEIN CHALAYAN, Salle Gaveau, 45 Rue de La Boétie, 8th.

9 p.m.: VERONIQUE BRANQUINHO, Elysée Montmartre, 72 Boulevard Rochechouart, 18th.

Saturday, Oct. 5

9 a.m.: LUCIEN PELLAT-FINET, Salle Erard, 13 Rue du Mail, 2nd.

10 a.m.: STELLA CADENTE, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

11 a.m.: JEAN PAUL GAULTIER, Le Carrousel du Louvre, Salle Le Nôtre.

12 noon: MARCEL MARONGIU, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

1 p.m.: CACHAREL, Le Carrousel du Louvre, Salle Delorme.

2 p.m.: ALEXANDRE HERCHCOVITCH, Espace des Blancs Manteaux, 48 Rue Vieille du Temple, 4th.

3:30 p.m.: BALENCIAGA, Couvent des Cordeliers, 15 Rue de l’Ecole de Médecine, 6th.

5 p.m.: LÉONARD, Le Carrousel du Louvre, Salle?Soufflot.

6 p.m.: VIKTOR & ROLF, BETC, 85/87 Rue du Faubourg Saint Martin, 10th.

7 p.m.: JURGI PERSOONS, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

8:30 p.m.: ANN DEMEULEMEESTER, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

9:30 p.m.: ALEXANDER MAC QUEEN, Salle Charlie Parker, Parc de la Vilette, 19th.

Sunday, Oct. 6

10 a.m.: CHLOÉ, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

11 a.m.: KENZO, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, 14 Rue Bonaparte, 6th.

12 noon: YOICHI NAGASAWA, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

1:00 p.m.: MONTANA, Le Carrousel du Louvre, Salle Delorme.

2 p.m.: GIVENCHY, Le Carrousel du Louvre, Salle Le Nôtre.

3 p.m.: HERMÈS, 24 Rue du Faubourg Saint-Honoré, 8th.

4 p.m.: LANVIN, Cinémathèque, Palais de Chaillot, 1 Place du Trocadéro, 16th.

5 p.m.: MARTINE SITBON, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

6:30 p.m.: ATSURO TAYAMA, Salle Wagram, 39 Avenue de Wagram, 17th.

7:30 p.m.: JOHN GALLIANO, Théâtre de l’Empire, 37 Avenue de Wagram, 17th.

8:30 p.m.: VÉRONIQUE LEROY, Centre Pompidou, Place Georges Pompidou, 4th.

Monday, Oct. 7

9:45 a.m.: STELLA McCARTNEY, Palais Brongniart, Place de la Bourse, 2nd.

11 a.m.: PACO RABANNE, Le Carrousel du Louvre, Salle Delorme.

12 noon: BALMAIN, Le Carrousel du Louvre, Salle Le Nôtre.

1 p.m.: VIVIENNE WESTWOOD, Espace Ephémère Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

2 p.m.: LOUIS VUITTON, Serre du Parc André Citroën, Rue de la Montaigne de la Fage, 15th.

3 p.m.: GASPARD YURKIEVICH, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

4 p.m.: ISABEL MARANT, Espace des Blancs Manteaux, 48 Rue Vieille du Temple, 4th.

5 p.m.: SONIA RYKIEL, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

6:30 p.m.: ROMEO GIGLI, Cinémathèque, Palais de Chaillot, 1 Place du Trocadéro, 16th.

7:30 p.m.: YVES SAINT LAURENT RIVE GAUCHE, Musée Rodin, 77 Rue Varenne, 7th.

8:30 p.m.: DIRK BIKKEMBERGS, Salle Wagram, 39 Avenue de Wagram, 17th.

Tuesday, Oct. 8

10 a.m.: VALENTINO, Le Carrousel du Louvre, Salle Le Nôtre.

11 a.m.: ANDREW GN, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

12 noon: CHANEL, Le Carrousel du Louvre, Salle Delorme/Salle Gabriel.

1 p.m.: JEAN-CHARLES DE CASTELBAJAC, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

2 p.m.: DICE KAYEK, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

3:30 p.m.: ZUCCA, Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts, 14 Rue Bonaparte, 6th.

4:30 p.m.: JACQUES FATH, Espace Ephémère Trocadéro, Place de Varsovie, 16th.

5:30 p.m.: CLEMENTS RIBEIRO, Musée des Monuments Français, Palais de Chaillot, 1 Place du Trocadéro, 16th.

6:30 p.m.: ANGELO FIGUS, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st 8:00 p.m.: GILLES ROSIER, 6 Rue Saintonge, 3rd.

Wednesday, Oct. 9

9:30 a.m.: BRUUNS BAZAAR, Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts, 13 Quai Malaquais, 6th.

10:30 a.m.: MARITHÉ & FRANÇOIS GIRBAUD, Le Carrousel du Louvre, Salle Le Nôtre.

11:30 a.m.: FÉRAUD, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

12:30 p.m.: SCHERRER, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

1:30 p.m.: CERRUTI, Le Carrousel du Louvre, Salle Delorme.

3 p.m.: YOSHIKI HISHINUMA, BETC, 85/87 Rue du Faubourg Saint Martin, 10th.

4 p.m.: JUNKO SHIMADA, Carreau du Temple, 2/4 Rue Perrée, 3rd.

5:30 p.m.: SEREDIN & VASILIEV, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

6:30 p.m.: YUKI TORII, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

8:30 p.m.: FATIMA LOPES, Le Carrousel du Louvre, Salle Le Nôtre.

Thursday, Oct. 10

10:30 a.m.: RIAD, 4 Place Saint-Germain des Prés, 6th.

11:30 a.m.: LIE SANG BONG, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

12:30 p.m.: OHYA, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

1:30 p.m.: ANN HUYBENS, Passerelle de Solferino, Quai des Tuileries, 1st.

2:30 p.m.: KOJI NIHOMATSU, La Scala, 188 bis Rue de Rivoli, 1st.

3:30 p.m.: MIWHA HONG, Ecole Nationale Supérieure des Beaux Arts , 13 Quai Malaquais, 6th.

4:30 p.m.: MARIA GRACHVOGEL, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.?

5:30 p.m.: AGATHA RUIZ DE LA PRADA, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

7 p.m.: LEE YOUNG HEE, Jardin de l’Ambassade de Corée, 125 Rue de Grenelle, 7th.

8 p.m.: WALTER RODRIGUEZ, Ambassade du Brésil, 34 Cours Albert 1er, 8th.

Friday, Oct. 11

11 a.m.: KATHERINE PRADEAU, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

12 noon: KARIM TASSI, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

1 p.m.: ENZU VAN, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

2 p.m.: GIOVANNI BEDIN, Union Centrale des Arts Décoratifs, 109 Rue de Rivoli, 1st.

3 p.m.: JEAN-LUC AMSLER, Le Carrousel du Louvre, Salle Gabriel.

4 p.m.: IMPASSE DE LA DEFENSE, Le Carrousel du Louvre, Salle Soufflot.

5 p.m.: CODE BY, Centre Culturel Suédois, 11 Rue Payenne, 3rd.

6 p.m.: ASKA, Hôtel Clarion Saint James & Albany, 202 Rue de Rivoli, 1st.