Editor's note: Addresses for the main show venues are as follows:

BFC Tent: British Fashion Council Tents, Natural History Museum, Cromwell Road, SW7.

VFS: Vauxhall Fashion Scout, Baden Powell House, Queensgate Terrace, SW7.

TS Venue: Topshop New Generation Venue, Victoria House, Bloomsbury Square, WC1.

On|Off: Royal Academy of Arts, 6 Burlington Gardens, W1.

Friday, Sept. 14

4-4:45 p.m.: Unique, Victoria House, Bloomsbury Square, WC1

Saturday, Sept. 15

9:30 a.m.: Paul Costelloe, BFC Tent

10:30 a.m.: Gavin Douglas, Harrods Loading Bay, Trevor Square, SW7

11:45 a.m.: Caroline Charles, BFC Tent

1 p.m.: COS, 80 Vincent Square, SW1

2 p.m.: Ben De Lisi, BFC Tent

3 p.m.: Bjork & McElligott, The Collection, Brompton Cross, SW3

3:45 p.m.: Bora Aksu, BFC Tent

5 p.m.: Ashley Isham, Royal Opera House, WC2

6:15 p.m.: Unconditional, BFC Tent

7:30 p.m.: Issa, 80 Vincent Square, SW1

Sunday, Sept. 16

9:30 a.m.: PPQ, BFC Tent

10 a.m.: Nicola De Main, VFS

10:45 a.m.: Armand Basi, TS Venue

11 a.m.: Xterity by Tracy Mulligan, VFS

Noon: Danielle Scutt, TS Venue

Noon: Louise Goldin, TS Venue

1 p.m.: Kristian Aadnevik, 55 New Oxford St, WC1

1:15 p.m.: Amanda Wakeley, BFC Tent

1:45 p.m.: Georgina Harley Smith, VFS

2:30 p.m.: Peter Jensen, TS Venue

3:45 p.m.: Gareth Pugh, BFC Tent

4:15 p.m.: Julia Clancey, VFS5 p.m.: Todd Lynn, TS Venue

6:15 p.m.: Eley Kishimoto, BFC Tent

7:30 p.m.: Julien MacDonald, London Hilton Hotel, Park Lane, W1

8 p.m.: Another Story, 35-47 Bethnal Green Rd, E1

Monday, Sept. 17

9:30 a.m.: Mario Schwabb, TS Venue

10:45 a.m.: Luella, Claridge's, Brook Street, W1

11:15 a.m.: Reem, On|Off

11:45 a.m.: Afshin Feiz, On|Off,

Noon: Carolyn Massey, Wilton Music Hall, E1

Noon: Jasper Conran, BFC Tent

12:30 p.m.: Peter Pilotto, On|Off

12:45 p.m.: Ana Sekularac, VFS

1:15 p.m.: Margaret Howell, W1

2:30 p.m.: Christopher Kane, TS Venue

3:45 p.m.: John Rocha, BFC Tent

3:45 p.m.: Deryck Walker, On|Off

4:15 p.m.: Felder Felder, VFS

5 p.m.: Basso & Brooke, 3 Olaf Street, W11

6:15 p.m.: Jonathan Saunders, The Barbican Centre, Silk Street entrance, Main Gallery, EC2

6:45 p.m.: Christopher Portet, Forbes House, Belgravia, SW1

7:30 p.m.: Ann-Sofie Back, TS Venue

8:30 p.m.: Gavin Pierre Medford, VFS

Tuesday, Sept. 18

9:30 a.m.: Duro Olowu, 95-99 Lancaster Gate, W23NF

10:30 a.m.: Paul Smith Women, 80 Vincent Square, SW1

Noon: Isabella Blow Private Memorial Service, Guard's Chapel, SW1 (invitation only)

1 p.m.: Ioannis Dimi Dimitrousis, Jewel Bar, 4-6 Glass House Street, W1

1:30 p.m.: Nicole Farhi, Royal Opera House, Bow Street, WC2

2:15 p.m.: Avsh Alom Gur, VFS

2:45 p.m.: Jens Laugesen, BFC Tent

3:15 p.m.: Aganovich, VFS4 p.m.: Sinha-Stanic, Royal Academy of Arts

4:30 p.m.: Jacob Kimmie, On|Off

5:15 p.m.: Erdem, 9 Grosvenor Place, SW1

5:45 p.m.: Steve J & Yoni P, On|Off

6:30 p.m.: Clare Tough, BFC Tent

7 p.m.: Victim, VFS

7:30 p.m.: Yuko Yoshitake, 2 Newburgh Street, W1

8:30 p.m.: Sado, On|Off

8:30 p.m.: Eternal Spirits, 78 Wells Street, W1

Wednesday, Sept. 19

9:30 a.m.: Betty Jackson, BFC Tent

9:45 a.m.: Bernard Chandran, VFS

10 a.m.: Penkov, On|Off

10:30 a.m.: Roksanda Ilincic, The Lansdowne Club, 9 Fitzmaurice Place, W1

11:45 a.m.: Matthew Williamson, Eaton Square, SW1

12:45 p.m.: Ashish, BFC Tent

1 p.m.: Mac-Millan, On|Off

1:15 p.m.: Mustafa Aslanturk, VFS

1:45 p.m.: Aquascutum, BFC Tent

2:30 p.m.: Kisa, Ballroom Suite, Claridge's, Brook Street, W1

2:45 p.m.: Spijkers en Spijkers, On|Off

3 p.m.: Rodnik, Smithfield House, Lindsey Street, EC1

4:15 p.m.: Richard Nicoll, Victoria House, Vernon Place, WC1

4:45 p.m.: Smithspence, On|Off

5:30 p.m.: Fashion East, 15 Hanbury Street, E1

6:30 p.m.: Nathan Jenden, York Hall, Old Ford Road, E2

6:30 p.m.: Samia Malik, Leicester Square, W1 (venue TBA)

8 p.m.: Daydream Nation, ICA (Institute of Contemporary Arts), The Mall, SW1

8 p.m.: SuperSuper Show, VFS

8:30 p.m.: Giles, The Rochelle School, Arnold Circus, E2

8:30 p.m.: Pierre Garoudi, Arch 6, Crucifix Lane, SE1

9 p.m.: Sir Tom Baker, 100 Club, Oxford Street, W1Thursday, Sept. 20

9:30 a.m.: Osman Yousefzada, Mango Store, 250 Oxford Street, W1

10:30 a.m.: Asprey, 22 Albermarle Street, W1

11 a.m.: Aimee McWilliams, On|Off

11:45 a.m.: Antoni & Alison, 38 Curzon Street, W1

1 p.m.: Fashion Fringe, 1 Covent Garden Piazza, WC2

2 p.m.: Nico D, VFS

2:45 p.m.: Modernist, BFC Tent

4 p.m.: MAN, 21-23 New Oxford Street, WCI

4:30 p.m.: Jean-Pierre Braganza, Two See, 17 Monmonth Street, W1

5:15 p.m.: Biba, 3 Olaf Street, W11

6 p.m.: Petra, On|Off

6:15 p.m.: Satoshi Date, The Tab Centre, Godfrey's Place, E2

6:30 p.m.: Allegra Hicks, On|Off

6:45 p.m.: Irene Luk, The Tab Centre, E2

7 p.m.: Ross Jenkins/Gash, The Horse Hospital, WC1

7:30 p.m.: Junky Styling, Dray Walk, Brick Lane, E1

7:45 p.m.: Adidas by Stella McCartney, W10 (TBA)

8:30 p.m.: Fashion For Relief, BFC Tent

9:15 p.m.: Laura Lees, 8-10 Brewer Street, W1

9:30 p.m.: Kea, 1 Leicester Square, W1

To continue reading this article...

To Read the Full Article
SUBSCRIBE NOW

Tap into our Global Network

Of Industry Leaders and Designers

load comments
blog comments powered by Disqus