Emmy Nominations 2020: Full List of Nominees

The 2020 Emmy Awards virtual ceremony is going forward Sunday night, with stars and viewers tuning in from their homes.

The 72nd Emmy Awards, which has gone virtual because of the ongoing coronavirus pandemic, has one of the most diverse pools of nominees in recent years, with nominations going to Zendaya for “Euphoria,” Issa Rae for “Insecure,” Ramy Youssef for “Ramy,” Sandra Oh for “Killing Eve” and two nominations for Sterling K. Brown for his roles in “This Is Us” and “The Marvelous Mrs. Maisel.”

This year Netflix received a record 160 nominations for its projects such as “Dead to Me,” “The Kominsky Method” and “The Crown.”

Read on for the full list of 2020 Emmy Awards winners, updated as each category is announced.

Outstanding Comedy Series
WINNER: “Schitt’s Creek”
“Curb Your Enthusiasm”
“Dead to Me”
“The Good Place”
“Insecure”
“The Kominsky Method”
“The Marvelous Mrs. Maisel”
“What We Do In the Shadows”

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series
WINNER: Eugene Levy – “Schitt’s Creek”
Anthony Anderson – “Black-ish”
Don Cheadle – “Black Monday”
Ted Danson – “The Good Place”
Michael Douglas – “The Kominsky Method”
Ramy Youssef – “Ramy”

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series
WINNER: Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek”
Christina Applegate – “Dead to Me”
Rachel Brosnahan – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Linda Cardellini – “Dead to Me”
Issa Rae – “Insecure”
Tracee Ellis Ross – “Black-ish”

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
WINNER: Daniel Levy – “Schitt’s Creek”
Andre Braugher – “Brooklyn Nine-Nine”
William Jackson Harper – “The Good Place”
Alan Arkin – “The Kominsky Method”
Sterling K. Brown – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Tony Shalhoub – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Mahershala Ali – “Ramy”
Kenan Thompson – “Saturday Night Live”

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
WINNER: Annie Murphy – “Schitt’s Creek”
Betty Gilpin – “Glow”
D’Arcy Carden – “The Good Place”
Yvonne Orji – “Insecure”
Alex Borstein – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Marin Hinkle – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Kate McKinnon – “Saturday Night Live”
Cecily Strong – “Saturday Night Live”

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series
WINNER: Eddie Murphy – “Saturday Night Live”
Luke Kirby – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Fred Willard – “Modern Family”
Dev Patel – “Modern Love”
Adam Driver – “Saturday Night Live”
Brad Pitt – “Saturday Night Live”

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series
WINNER: Maya Rudolph – “Saturday Night Live”
Angela Bassett – “A Black Lady Sketch Show”
Wanda Sykes – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Bette Midler – “The Politician”
Maya Rudolph – “The Good Place”
Phoebe Waller-Bridge – “Saturday Night Live”

Outstanding Directing for a Comedy Series
WINNER: Andrew Cividino and Daniel Levy – “Schitt’s Creek”

Gail Mancuso – “Modern Family”
Ramy Youssef – “Ramy”
Amy Sherman-Palladino – “The Marvelous Mrs. Maisel”
Daniel Palladino – “The Marvelous Mrs. Maisel”
James Burrows – “Will & Grace”

Outstanding Writing for a Comedy Series
WINNER: Daniel Levy – “Schitt’s Creek”
Michael Schur – “The Good Place”
Tony McNamara – “The Great”
David West Read – “Schitt’s Creek”
Sam Johnson and Chris Marcil – “What We Do in the Shadows”
Paul Simms – “What We Do in the Shadows”
Stefani Robinson – “What We Do in the Shadows”

Outstanding Drama Series
WINNER: “Succession”
“Better Call Saul”
“The Crown”
“The Handmaid’s Tale”
“Killing Eve”
“The Mandalorian”
“Ozark”
“Stranger Things”

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
WINNER: Jeremy Strong – “Succession”
Jason Bateman – “Ozark”
Sterling K Brown – “This Is Us”
Steve Carell – “The Morning Show”
Brian Cox – “Succession”
Billy Porter – “Pose”

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
WINNER: Zendaya – “Euphoria”
Jennifer Aniston – “The Morning Show”
Olivia Colman – “The Crown”
Jodie Comer – “Killing Eve”
Laura Linney – “Ozark”
Sandra Oh – “Killing Eve”

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
WINNER: Billy Crudup – “The Morning Show”
Giancarlo Esposito – “Better Call Saul”
Bradley Whitford – “The Handmaid’s Tale”
Mark Duplass – “The Morning Show”
Nicholas Braun – “Succession”
Kieran Culkin – “Succession”
Matthew Macfadyen – “Succession”
Jeffrey Wright – “Westworld”

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
WINNER: Julia Garner – “Ozark”
Laura Dern – “Big Little Lies”
Meryl Streep – “Big Little Lies”
Helena Bonham Carter – “The Crown”
Samira Wiley – “The Handmaid’s Tale”
Fiona Shaw – “Killing Eve”
Sarah Snook – “Succession”
Thandie Newton – “Westworld”

Outstanding Guest Actor in a Drama Series
WINNER: Ron Cephas Jones – “This Is Us”
Andrew Scott – “Black Mirror”
Giancarlo Esposito – “The Mandalorian”
Martin Short – “The Morning Show”
Jason Bateman – “The Outsider”
James Cromwell – “Succession”

Outstanding Guest Actress in a Drama Series
WINNER: Cherry Jones – “Succession”
Alexis Bledel – “The Handmaid’s Tale”
Cicely Tyson – “How to Get Away With Murder”
Laverne Cox – “Orange Is the New Black”
Harriet Walter – “Succession”
Phylicia Rashad – “This Is Us”

Outstanding Directing for a Drama Series
WINNER: Andrij Parekh – “Succession”

Lesli Linka Glatter – “Homeland”
Ben Semanoff – “Ozark”
Alik Sakharov – “Ozark”
Mark Mylod – “Succession”
Benjamin Caron – “The Crown”
Jessica Hobbs – “The Crown”
Mimi Leder – “The Morning Show”

Outstanding Writing for a Drama Series
WINNER: Jesse Armstrong – “Succession”

Thomas Schnauz – “Better Call Saul”
Gordon Smith – “Better Call Saul”
Chris Mundy – “Ozark”
John Shiban – “Ozark”
Miki Johnson – “Ozark”
Peter Morgan – “The Crown”

Outstanding Limited Series
WINNER: “Watchmen”
“Little Fires Everywhere”
“Mrs. America”
“Unbelievable”
“Unorthodox

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie
WINNER: Mark Ruffalo – “I Know This Much Is True”
Jeremy Irons – “Watchmen”
Hugh Jackman – “Bad Education”
Paul Mescal – “Normal People”
Jeremy Pope – “Hollywood”

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie
WINNER: Regina King – “Watchmen”
Cate Blanchett – “Mrs. America”
Shira Haas – “Unorthodox”
Octavia Spencer – “Self Made”
Kerry Washington – “Little Fires Everywhere”

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie
WINNER: Yahya Abdul-Mateen II – “Watchmen”
Dylan McDermott – “Hollywood”
Jim Parsons – “Hollywood”
Tituss Burgess – “Unbreakable Kimmy Schmidt”
Jovan Adepo – “Watchmen”
Louis Gossett Jr. – “Watchmen”

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie
WINNER: Uzo Aduba – “Mrs. America”
Holland Taylor – “Hollywood”
Margo Martindale – “Mrs. America”
Tracey Ullman – “Mrs. America”
Toni Collette – “Unbelievable”
Jean Smart – “Watchmen”

Outstanding Writing for a Limited Series or Movie
WINNER: Damon Lindelof and Cord Jefferson – “Watchmen”
Tanya Barfield – “Mrs. America”
Sally Rooney and Alice Birch – “Normal People”
Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman – “Unbelievable”
Anna Winger – “Unorthodox”

Outstanding Directing for a Limited Series or Movie
WINNER: Maria Schrader – “Unorthodox”

Lynn Shelton – “Little Fires Everywhere”
Lenny Abrahamson – “Normal People”
Nicole Kassell – “Watchmen”
Steph Green – “Watchmen”
Stephen Williams – “Watchmen”

Outstanding Television Movie
WINNER: “Bad Education”
“American Son”
“Dolly Parton’s Heartstrings: These Old Bones”
“El Camino: A Breaking Bad Movie”
“Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. The Reverend”

Outstanding Competition Program
WINNER: “RuPaul’s Drag Race”
“The Masked Singer”
“Nailed It!”
“Top Chef”
“The Voice” 

Outstanding Short Form Variety Talk Series
WINNER: “Last Week Tonight With John Oliver”
“The Daily Show With Trevor Noah”
“Full Frontal With Samatha Bee”
“Jimmy Kimmel Live!”
“The Late Show With Stephen Colbert”

Outstanding Host for a Reality or Competition Program
WINNER: RuPaul – “RuPaul’s Drag Race”
Amy Poehler and Nick Offerman – “Making It”
Nicole Byer – “Nailed It!”
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness – “Queer Eye”
Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec and Kevin O’Leary – “Shark Tank”
Padma Lakshmi and Tom Colicchio – “Top Chef”

Outstanding Structured Reality Program
WINNER: “Queer Eye”
“Antiques Roadshow”
“Love Is Blind”
“Shark Tank”
“A Very Brady Renovation”

Outstanding Unstructured Reality Program
WINNER: “Cheer”
“Amy Schumer Learns to Cook: Lunch Break and Pasta Night”
“Kevin Hart: Don’t F–k This Up”
“RuPaul’s Drag Race: Untucked”
“We’re Here”

Outstanding Documentary or Nonfiction Series
WINNER: “The Last Dance”
“American Masters”
“Hillary”
“McMillion$”
“Tiger King: Murder, Mayhem and Madness”

Outstanding Documentary or Nonfiction Special
WINNER: “The Apollo”
“Beastie Boys Story”
“Becoming”
“The Great Hack”
“Laurel Canyon: A Place in Time”

Read more here:

Everything You Need to Know About the 2020 Emmy Awards 

Pajamas at the Emmys? What Hollywood Will Be Wearing on the Big Zoom Night

Will the Coronavirus Mean the End of the Red Carpet As We Know It? 

WATCH: Getting Read for the 2020 Golden Globes with Paris and Dylan Brosnan

load comments
blog comments powered by Disqus